Ultrazvucna dijagnostika


Primena ultrazvuka u veterinarskoj medicini kao savremenog dijagnostickog sredstva postaje sve rasirenija . Pri tome, treba imati u vidu prednosti ove dijagnosticke metode, kao i limitacije ultrazvucnog pregleda. Vlasnici kucnih ljubimaca trebali bi da znaju neka osnovna nacela pri upotrebi ovog dijagnostickog sredstva. Vrlo cesto analogija sa primenom ultrazvuka u humanoj medicini dovodi do konfuzije i stvara zablude kod vlasnika kada su u pitanju pregledi njihovih ljubimaca.
Ultrazvucni pregled je sigurna, neinvazivna dijagnosticka tehnika koja omogucava dobijanje informacija o unutrasnjoj arhitekturi organa u grudnoj duplji i abdomenu. Primenom ultrazvuka moguce je pratiti i funkciju nekih organa (npr.rad srca-ehokardiografija).

Ultrazvuk je nasao primenu u dijagnostici oboljenja organa grudnog kosa (prvenstveno srca i pluca), organa u abdomenu (jetra, bubrezi, digestivni trakt, reproduktivni trakt itd.), oftalmologiji kao i nekih oboljenja vezanih za lokomotorni sistem (povrede tetiva i sl.).
Pregled ultrazvukom ne moze zameniti druge dijagnostcke metode (poput npr.rendgenskog pregleda), nego zajedno sa ostalim dijagnostickim metodama pomaze dobijanju kompletnije informacije o zdravsvenom stanju pacijenta.

Izuzetno je vazno pravilno pripremiti pacijenta za pregled. Pacijent mora biti adekvatno pozicioniran (veoma je retka upotreba sedativa pri ultrazvucnom pregledu), a dlaka sa regije koju ili kroz koju pregledamo mora biti osisana kao za hirursku pripremu. Dlaka ima tendenciju da sakuplja prljavstinu i vazduh koji mogu biti obradjeni kao greske od strane aparata pri pregledu kao i da onemogucavaju dobar kontakt ultrazvucne sonde i koze pacijenta.
Buduci da je vazduh izrazito nepovoljna sredina za ultrazvuk, primena ultrazvucnog gela je neophodna da bi se ostvario potreban kontakt sonde sa kozom pacijenta i shodno tome dobila zadovoljavajuca slika. Pomocu ultrazvuka dijagnostika i pracenje trudnoce su postali rutinska procedura u veterinarskoj praksi malih zivotinja. Trudnocu je moguce dijagnostikovati izmedju trece i cetvrte nedelje graviditeta dok pregledi svake dve nedelje nakon tog perioda omogucavaju pracenje vitalnih funkcija plodova.
Broj plodova nije uvek moguce odrediti, pogotovo u slucajevima kada je taj broj veci. Anatomska specificnost polnih organa kod kuje i macke onemogucava odredjivanje tacnog broja plodova osim u slucajevima kada je taj broj jako mali (sto je slučaj kod malih rasa pasa). U takvim slucajevima, ultrazvuk je neophodan da bi se pratile vitalne funkcije ploda i eventualno odredio najpovoljniji momenat za carski rez.
Kod nekih oboljenja urinarnog trakta ,pre svega oboljenja bubrega i mokracne besike, ultrazvucnim pregledom se vrlo lako i sigurno dolazi do dijagnoze. Kamenje u mokracnoj besici i eventualno u bubrezima lako je dijagnostikovati ultrazvucnim pregledom. Takodje, promene na bubrezima kao npr. hidronefroza, PKD (policisticna bolest bubrega kod macaka i bul terijera), perirenalna oboljenja i tumori se mogu otkriti jos u pocetnim stadijumima i time omoguciti pravovremenu terapiju.

Nadamo se da Vam je ovaj kratki osvrt na primenu ultrazvuka u veterini pojasnio o kakvoj se vrsti pregleda radi i kakva dijagnosticka korist može da bude od njega.