Reprodukcija


Reprodukcija pasa i macaka predstavlja svakako jednu od najslozenijih oblasti iz savremene veterinarske medicine. To je oblast u kojoj se ocekuje visoki nivo saradnje sa vlasnicima kucnih ljubimaca. Uslovi pri kojima su nasi pacijenti smesteni u ambijent koji je drugaciji od onog u prirodi iziskuju visoko profesionalan i pre svega, strucan pristup svakom problemu iz oblasti reprodukcije malih zivotinja.

SKOTNOST KUJA

Mnogi vlasnici kuja i pasa znaju da graviditet kuja traje u proseku 63 dana (moze da varira od 56 do 72 dana) i da se posle tog termina kuje normalno ostene. Pocetak graviditeta se zapravo uzima od prvog parenja jer se na taj nacin mogu odrediti i sve prevntivne mere koje treba sprovesti.
Obicno kuje srednjih i vecih rasa same obave sve sto je potrebno u vreme porodjaja a kod manjih rasa je cesto potrebna pomoc iskusnog odgajivaca ili veterinara.

UTVRDJIVANJE GRAVIDITETA

Vrlo je znacajno da na vreme utvrdimo da li je kuja ostala skotna, jer nam to omogucava planiranje celokupnog graviditeta i sprovodjenje zastitnih mera za kuju i njene potomke.
Graviditet se moze utvrditi vec sa 21 do 25 dana, a sa sigurnoscu se moze govoriti o graviditetu posle 28 dana od parenja. Pregled mogu da izvrse samo strucne osobe ultrazvukom , a rendgenoloski pregled preporucujemo tek posle 45-og dana od prvog parenja. Znatizelju vlasnika da im se kaze koliko kuja ima stenaca, ako je ostala skotna se ne moze zadovoljiti sa stopostotnom tacnoscu zbog anatomskih karakteristika polnih organa pasa i macaka. Za sam graviditet je bitno da se potvrdi cinjenica da kuja nosi makar jedno stene jer su mere preventive iste kao da ih ima sest i vise.
U slucajevima kada se konstatuje graviditet sprovode se preventivne mere koje obuhvataju dobru ishranu bogatu proteinima, mastima, mineralima i vitaminima, uzimanje bakterioloskih briseva, izrada antibiograma i terapija u slucajevima bakterioloske infekcije porodjajnih organa. Predlaze se ciscenje skotnih kuja od crevnih parazita neposredno pred parenje radi smanjenja rizika od transplacentarne infekcije legla.
Kod kuja u graviditetu, narocito kod malih rasa, moramo obezbediti dovoljnu količinu kalcijuma kako bi omogucili pravilan razvoj stenaca bez stetnih posledica za majku. U suprotnom moze doci do vrlo dramaticnih oboljenja kod kuje neposredno posle porodjaja i u toku dojenja.

POROĐAJ

Porodjaj kuje ce uslediti u normalnim okolnostima najcesce izmedju 61 i 63 dana skotnosti, medjutim moze se desiti da porodjaj kasni, odnosno da se graviditet produzi.
Sam porodjaj mozemo predvideti po ponasanju kuje, promeni apetita i velikom variranju telesne temperature koje je vrlo znacajan simptom za vlasnike i veterinara. Praksa u nasoj ambulanti je pokazala da ukoliko se graviditet produzi i do 68 dana, kuje se ipak mogu same normalno osteniti. No ova cinjenica zahteva stalnu saradnju s veterinarom kako bi se uocio moment krize i preduzele odgovarajuce mere. Smatra se da plodovi posle 68 dana zbog velicine mogu predstavljati problem za normalan porodjaj, ili što je jos gore mogu uginuti. Zbog toga potrebno je imati redovne informacije da li su plodovi zivi što se utvrdjuje pregledom ultrazvukom.
Kada su plodovi zivi i dok se kuja ponasa normalno, (dobro uzima hranu i vodu, nema probavnih smetnji, nema iscetka iz vagine itd…) mozemo pricekati prve simptome porodjaja.
U slucajevima kad kuja pokazuje znakove malaksalosti i neraspolozenja treba se sto pre javiti veterinaru radi sprecavanja nastanka komplikacija koje mogu dovesti do uginuca stenadi i/ili majke.. Isto tako ako su porodjajne kontrakcije dugotrajne a neproduktivne (bez porodjene stenadi) takodje je potrebno intervenisati.
Prvi znaci porodjaja su nemirnost (kuja trazi mjesto gdje ce se osteniti, namesta mesto na kome lezi), lizanje genitalija, ubrzano dahtanje i pojava zelenkaste tecnosti koja curi iz vagine. U slucaju zadneg polozaja porodjaj treba poceti u roku od 30 minuta.
Predugo cekanje i produzetak graviditeta bez kontrole moze dovesti do katastrofalnih posledica po kuju i njene potomke. Svaka nestrucna pomoc u tim momentima moze dodatno zakomplikovati situaciju. U svim slucajevima poremecenog ili produzenog graviditeta potrebna je saradnja sa nasim veterinarima koji će Vam pruziti adekvatnu pomoc.
Osim navedenog u nasoj ambulanti moguce je uraditi I vestacko osemenjavanje kuja. Pre toga proveru sperme muzjaka kako bi smo bili sigurni u posao koji radimo
Naravno odredjivanje samog termina parenja je najbitniji kako bi ceo proces bio uspesan. Odredjivanje nivoa Progesterona igra bitnu ulogu u vestackom osemenjavanju.