Oftalmologija


Ocne bolesti mogu da se jave kao zasebni zdravstveni problemi ali mogu da budu i u sklopu nekog sistemskog oboljenja.

Ponekad je oboljenje oka prvi signal da nesto sa zivotinjom nije uredu. Zbog toga su pregledi ociju jako važni i zahtevaju odgovarajuce instrumente, strucnost i iskustvo onoga koji pregled vrsi. Najbitnije je ipak na vreme otkriti problem jer neki od najcescih poremecaja ocnog tkiva kao sto je okularni uveitis se lako lece ukoliko se na vreme otkriju.

U slucaju da primetite iscedak iz oka, bolnost , svrab ili zamucenje oka javite se vasem veterinaru a on ce na osnovu vasih informacija o povredi ili bolesti i oftalmoloskog pregleda postavili dijagnozu i dati odgovarajucu terapiju.

CHERRY EYE (čeri aj)

Medju jednim od cescih oftalmoloskih problema spada cherry eye tj. strucno nazvano prolapsus glandule (zlezde) treceg kapka. Problem se javlja u vidu roze otoka u medijalnom delu oka. Iako je uglavnom kozmeticke prirode, problem je potrebno otkloniti jer u suprotnom dolazi do upale zlezde i smanjene produkcije suza koje su bitne za odrzavanje normalne funkcije oka.
Zlezda se uobičajeno nalazi sa unutrašnje strane donjeg kapka i nije vidljiva. Postoje ligamenti koji je drze u fizioloskom polozaju koji kada su preslabi ne mogu da vrse svoju funkciju. Ovo je cesta pojava kod pojedinih rasa pasa kao sto su buldozi, stafordski terijeri, doge, rotvajleri i mnogi drugi. Ono sto moze povecati sanse za pojavu ovog problema je cesta iritacija oka stranim cesticama kao sto su pesak, prasina, morska voda i sl. Zlezda moze povremeno ispadati i tada obicno nije potrebno intervenisati medjutim ako je se dugo nalazi van svog fizioloskog mesta moze doci do upale koja je bolna za psa i mora se leciti.
Diagnoza se postavlja na osnovu oftalmoloskog pregleda i detaljne anamneze nakon cega ce veterinar objasniti dalji postupak koji cemo navesti ukratko.
U slucaju da se zlezda suvise dugo nalazi napolju prelazi u hronicnu formu I pas oboli od bolesti suvog oka koja zahtjeva primenu vestackih suza i ukoliko se one ne koriste pas moze oslepeti.
Pre hirurske intervencije koja je najsigurnija metoda za sprecavanje ponovnog nastanka problema bice potrebno da pas dobija kapi koje ce smanjiti upalu zlezde i omoguciti laksu repoziciju iste. Repozicija se postize u opstoj anesteziji pomocu specijalnih hirurskih instrumenata i konaca koji su namenjeni za operacije na oku i kapcima. Nakon repozicije zlezde pacijent ce morati da nosi elizabetansku kragnu da cesanjem i trljanjem o predmete ne pokida delikatne konce jer u suprotnom zlezda ce opet ispasti napolje. Uz kragnu pacijent ce takodje morati da koristi kapi za oci ukoliko postoji upala zlezde koja bi mogla spreciti uobicajeno zarastanje rane.
Nakon zarastanja koje u proseku traje 7 do 10 dana kragna se skida i pas se moze vratiti normalnim aktivnostima. U buducnosti bi trebalo izbjegavati prasinu i ne setati psa kad je vetrovito, takodje izbegavati travnata podrucja u toku sezone Iako je hirurska metoda najsigurniji izbor za resenje ovog problema recidivi su moguci i u tom slucaju ce biti potrebno ponoviti repoziciju zlezde. Sve u svemu ovaj estetski problem zahteva pravovremenu reakciju i ako sumnjate na njega obratite se svom veterinaru.